Jaunajā tiesu medicīniskās ekspertīzes veikšanas kārtībā ietverta norma, kas paredz eksperta tiesības sniegt personai vai tās likumiskajam pārstāvim tiesmedicīniskajā ekspertīzē iegūto informāciju, kas būtiski skar ekspertīzei pakļautās personas veselības intereses, piemēram, var ietekmēt laikus nediagnosticētas retas ģenētiskas saslimšanas tālāko gaitu un iznākumu.
Kā skaidroja Veselības ministrijā (VM), praksē tikušas konstatētas situācijas, kad, veicot ekspertīzes, tiek iegūta blakus atradne, kas var liecināt par iespējamu ģenētisku īpatnību, kuru būtu nepieciešams klīniski padziļināti izmeklēt tālākai savlaicīgas ārstniecības noteikšanai personai.
Pēc VM paustā, piemēram, gadījumā, kad bērnam ekspertīzes laikā tiek atklātas specifiskas anomālijas, visbiežāk ārējā izskata vai fizioloģiskā parametra neatbilstība ģenētiskajam dzimumam vai citai ģenētiski noteiktai pazīmei, ko bērna likumiskie pārstāvji var nezināt, savlaicīga informācijas apmaiņa un ārstēšana var novērst riskus veselības vai dzīvības apdraudējumam nākotnē.
Valdība šodien atbalstīja jauno Tiesmedicīniskās ekspertīzes veikšanas kārtību, kas aizstāj iepriekšējos noteikumus, kuros tika konstatētas aktualitāti zaudējušas normas, kā arī normas, kas dublē Tiesu ekspertu likumā, Kriminālprocesa likumā, Administratīvā procesa likumā un Civilprocesa likumā ietverto normatīvo regulējumu. Jaunajos noteikumos novērstas konstatētās nepilnības un pretrunas ar citiem tiesu ekspertīzi reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.
Jaunie noteikumi paredz, ka dzīvu personu tiesmedicīnisko ekspertīzi var veikt tiesu ekspertīžu iestādē vai ārstniecības iestādē, vai citā ekspertīzes noteicēja norādītā personas atrašanās vietā, piemēram, sociālās aprūpes iestādē, brīvības atņemšanas iestādē. Savukārt miruša cilvēka ekspertīzi var veikt tikai tiesu ekspertīžu iestādē, kas atbilst normatīvajos aktos noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un kas reģistrēta Ārstniecības iestāžu reģistrā.
Vienlaikus kārtībā noteiktas prasības, kuru izpildi jānodrošina ekspertīzes noteicējam, lai tiesmedicīniskās ekspertīzes veikšana būtu iespējama. Tāpat tajos noteikts ekspertīzes veikšanas termiņš un tā pagarināšanas nosacījumi, kā arī noteiktas veicamās darbības pēc ekspertīzes veikšanas.