Inesei ir tumšas brilles, suns-pavadonis, balts spieķis ar sarkanām svītriņām un dzirdes aparāts. Neskatoties uz smagajiem redzes un dzirdes traucējumiem, viņa aktīvi piedalās sabiedriskajā dzīvē un studē augstskolā.
Ko mēs zinām par tādiem cilvēkiem kā Inese? Cik viņu Latvijā ir? No kura brīža cilvēku var uzskatīt par nedzirdīgi neredzīgu, un kā palīdzēt tiem, kuri šai robežai tuvojas vai jau ir to sasnieguši? Kāda ir ārzemju pieredze, rehabilitācijas iespējas, kādus palīglīdzekļus iespējams izmantot?
Ir daudz neatbildētu jautājumu, par kuriem informēsim un mēģināsim rast risinājumus 27. jūnijā – Pasaules Nedzirdīgi-neredzīgo dienā, kad plkst. 12 Latvijas Nacionālajās bibliotēkas M stāvā tiks atklāta izstāde “Sajūtu cilvēki mums līdzās”.
Tiksimies ar Inesi Plūmi, kura pastāstīs par savu dzīves pieredzi, par problēmām, ar kurām nākas sastapties darbā, mācībās un sadzīvē, un kā viņa mēģina tās risināt. Par agrākās biedrības “Palīdzība nedzirdīgi neredzīgiem cilvēkiem” darbu pastāstīs šīs biedrības bijusī vadītāja Nora Jansone. Mēģināsim iejusties neredzīga cilvēka lomā, izmēģinot dažādas simulācijas brilles un taktilās spēles. Notiks arī diskusija “Ko darīt?” kurā piedalīsies RSU Rehabilitācijas fakultātes pasniedzēji.
Nobeigumā paredzēta ekskursija pa Nacionālo bibliotēku, kuras laikā Mazajā zālē dzirdes aparātu lietotāji varēs izmēģināt akustiskās cilpas darbību.
Izstāde būs apskatāma no 27. jūnija līdz 27. jūlijam.
Visi laipni gaidīti!
Pasākumu organizē Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv”, Rīgas Vājredzīgo un Neredzīgo Biedrība “Redzi mani”, Latvijas Neredzīgo bibliotēka un Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Kas jāzina par nedzirdīgi-neredzīgiem cilvēkiem?
Par nedzirdīgi-neredzīgu parasti uzskata personu, kurai gan dzirdes, gan redzes traucējumu apvienojumā būtiski traucēta komunikācija, socializācija, mobilitāte un ikdienas dzīve. Definīcijas dažādās valstīs nedaudz atšķiras. Tiek uzskatīts, ka nedzirdīgi-neredzīgi ir 0.2% līdz 3.3% no visiem iedzīvotājiem.
ASV ir apmēram 35 000-40 000 nedzirdīgi neredzīgu cilvēku
Austrālijā uzskata, ka viņiem ir 100 000 nedzirdīgi-neredzīgu cilvēku, no kuriem 2/3 ir vecāki par 65 gadiem.
Somijā – apmēram 800 cilvēku.
Latvijā esot oficiāli reģistrēti 5 (pieci) nedzirdīgi-neredzīgi cilvēki, kuri visi esot vecāki par 40 gadiem. Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas “Sadzirdi.lv” rīcībā ir informācija vismaz par 12 cilvēkiem, no kuriem vairāki ir bērni un jaunieši.
Daudzās valstīs izveidotas Nedzirdīgi-neredzīgo asociācijas. Ir Eiropas nedzirdīgi-neredzīgo tīkls, Pasaules Nedzirdīgi neredzīgo federācija un citas apvienības.
Ja uz baltā spieķa ir arī sarkanas joslas, tas norāda, ka lietotājs ir gan neredzīgs, gan nedzirdīgs.