RIGA IFF jubilejas gadā rūpēsies par drošāku vidi skatītājiem ar invaliditāti un dažādiem funkcionālajiem apgrūtinājumiem

6. oktobris. 2023

Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF) šogad notiks 10. reizi – jubilejas gada programma norisināsies no 12. līdz 24. oktobrim. Festivāls piedāvās filmu skatīšanās formātus un vides uzlabojumus cilvēkiem ar dažāda veida invaliditātēm un funkcionāliem apgrūtinājumiem. RIGA IFF mērķis ir nodrošināt drošu un pieejamu vidi, iestājoties par kino kā kolektīvi piedzīvojamu notikumu, kas ikvienam sabiedrības loceklim ir sasniedzams.

RIGA IFF piedāvā detalizētu un pārskatāmu informāciju vieglajā valodā, kuru var atrast festivāla mājaslapā rigaiff.lv. Šajā sadaļā ikviens festivāla apmeklētājs var uzzināt gan par festivāla telpu un tiešsaistes seansu pieejamību, gan transporta un piekļūstamības iespējām u. c. praktiskajām detaļām.

10 RIGA IFF sezonā tiks īstenotas šādas pieejamības prakses:

Seansi tiešsaistē ļauj skatīties festivāla filmas ikvienam, neapmeklējot kinoteātri klātienē;

Biļetes ar atlaidi (5,5 – 7,5 EUR) festivāla apmeklētājiem ar invaliditāti;

Bezmaksas biļetes pavadoņiem dod iespēju 1. un 2. grupas invaliditātes personu pavadoņiem apmeklēt seansus bez maksas;

Autostāvvietas cilvēkiem ar invaliditāti pie RIGA IFF galvenās ēkas, kinoteātra “Splendid Palace”, sniedz iespēju ar automašīnu ērti un ātri piekļūt kinoteātrim;

RIGA IFF norises galvenās ēkas “Splendid Palace” pielāgošana paredz to, ka cilvēkiem ar kustību un redzes apgrūtinājumiem iespējams komfortabli iekļūt kinoteātra zālēs un orientēties ēkā;

Citu valodu dialogu tulkošana latviešu valodā austiņās cilvēkiem ar redzes apgrūtinājumiem palīdzēs uztvert filmu saturiski;

Aprakstošie titri (closed captioning, cc) latviešu valodā ļaus uztvert filmas saturu cilvēkiem ar dzirdes apgrūtinājumiem;

Apmācīta festivāla komanda palīdzēs ar atbilstošā seansa izvēli, pieejamības jautājumiem un klātienes un tiešsaistes seansu pieredzi.

14. oktobrī plkst. 11.00 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē notiks relaksētais seanss. Tajā tiks izrādīta animācijas īsfilmu izlase. Šo kinodarbu vienojošā iezīme – tās ir filmas bez dialogiem. Šis seanss ir piemērots ikvienam skatītājam, kas vēlas kinoseansu pieredzēt mierīgākā vidē – ar pieklusinātu ekrāna skaņu un vieglu apgaismojumu. Nepieciešamības gadījumā seansā var brīvi pārvietoties pa zāli, klātesošs ir apmācīts personāls, un filmas ir pielāgotas gan gados jaunai mērķauditorijai, gan skatītājiem, kam mierīgāka vide nepieciešama mentālu apgrūtinājumu dēļ. Jaunākajai auditorijai un ģimenēm piedāvāsim filmas, kuras ir ieskaņotas latviešu valodā – “Siroko un Vēju valstība”, “Nina un eža noslēpums” un “Piedzīvojumi Ašas zemē” būs ierunātas latviski, bet “Ēriks Akmenssirds” būs dublēta latviski.

Nedzirdīgo un vājdzirdīgo kopienām festivāls piedāvās aprakstošos titrus – tie paredz to, ka titros latviešu valodā ir aprakstīta arī audio informācija (skaņas avoti, mūzika u.c.). Iekļaujošie titri būs pieejami 8 filmām. To vidū ir eļļas gleznojumu tehnikā veidotā poļu literatūras klasikas ekranizācija Lauku ļaudis”, kuru režisējusi Dorota Kobiela Velšmane un Hjū Velšmans, un attiecību daudzstūri pētošā spēlfilma “Četri mazi pieaugušie”, kuras autore ir somu režisore Selma Vilhunena. Ar filmām, kurām tiks nodrošināti aprakstošie titri, iespējams iepazīties šeit.

Cilvēkiem ar redzes apgrūtinājumiem un vājredzību tiks piedāvāti klātienes seansi ar sihronajiem tulkojumiem austiņās. Tie tiks nodrošināti 19 filmām. To lokā ir godalgotā igauņu režisores Annas Hints dokumentālā filma “Melnās pirts māsība” par sieviešu attīrīšanās rituāliem un kopības mierinājumu, kā arī šī gada Kannu kino festivāla “Zelta palmas zara” laureātfilma, stindzinošā tiesas drāma “Kritiena anatomija”, kuras režisore ir francūziete Žistīne Triē. Ar citām filmām, kurām būs pieejams sinhronais tulkojums, iespējams iepazīties šeit.

Arī festivāla norises vietas, īpaši “Splendid Palace” (Elizabetes iela 61, Rīga) un kinoteātris “Kino Citadele” (13. janvāra iela 8, Rīga), būs pielāgotas cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem vai tiem, kas ikdienā pārvietojas ratiņkrēslā. Norises vietās ir pieejama uzbrauktuve (rampa) cilvēkiem ratiņkrēslos; uz trepēm izvietoti kontrastējošu krāsu norādes cilvēkiem ar redzes agrūtinājumiem, kā arī uzstādītas lielformāta zīmes, kas palīdzēs orientēties norises vietā. Par festivāla apmeklētājiem rūpēsies instruēti RIGA IFF zāļu administratori – viņi nepieciešamības gadījumā, piemēram, sagaidīs pie norises vietu ieejām un palīdzēs informatīvi.

Ja ir nepieciešams nodrošināt īpašas piekļuves prasības, radušies jautājumi par biļešu iegādi vai ir kāds cits jautājums, rakstiet RIGA IFF Klientu atbalsta centram uz e-pastu atbalsts@rigaiff.lv vai zvaniet uz atbalsta tālruni +371 25 17 2090!

Zvanīt var darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00, bet festivāla norises laikā no 12. līdz 24. oktobrim.

RIGA IFF aicina pieejamības seansu interesentus aizpildīt anketuto var izdarīt šeit. Tā ļaus festivāla komandai sazināties ar tiem, kuriem ir interese par festivālu, vienlaikus spējot rast labāko seansa formātu, laiku un palīdzību ar nokļūšanu līdz seansa norises vietai vai pieslēgšanos RIGA IFF tiešsaistes platformai.

No 12. līdz 22. oktobrim, atzīmējot festivāla desmitgadi, RIGA IFF skatītājiem piedāvās starptautiski atzītus, izmeklētus pilnmetrāžas un īsmetrāžas kino darbus, kas izgaismo aktuālās kino tendences un būtiskākos laikmetīgā kino autorus. Profesionālu vietējo un ārvalstu kuratoru komandas veidotā programma tiks izrādīta 11 dienu garumā kinoteātros “Splendid Palace” un “Forum Cinemas” Rīgā un daļa programmas filmu būs skatāma arī tiešsaistē visā Latvijā. Paralēli noritēs arī pasākumu programma nozares profesionāļiem, kā arī publisku pasākumu kopums plašākai sabiedrībai.

RIGA IFF galvenais partneris – mediju un tehnoloģiju uzņēmums “Tet”. Festivāls top ar Valsts kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Rīgas domes un Nacionālā kino centra atbalstu.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa