Skaistā rudens dienā apmēram 20 cilvēku, no kuriem trīs pārvietojās ratiņkrēslos un viens – ar rolatoru, devās ekskursijā uz Kurzemi, lai apskatītu nesen izveidotās pieejamās dabas takas.
Braucām ar Latvijas Paralimpiskās komitejas autobusu. Šajā autobusā staigājošie var iekāpt tikai pa priekšējām durvīm. Pie otrajām durvīm atrodas pacēlājs, un ir brīva vieta vairākiem ratiņkrēsliem. Ekskursiju vadīja Alise Lūse, Kurzemes plānošanas reģiona UniGreen projekta vadītāja.
Pirmā pietura – Skrundā, kur pie Ventas iekārtota 522 metrus gara pastaigu taka ar vairākām atpūtas un skatu vietām. Taka vijas garām Skrundas pilskalnam, kurā atrodas estrāde, kuru ieskauj parks ar tēlnieka Ģirta Burvja veidotajiem kuršu ķoniņu koka krēsliem. No takas paveras skaists skats uz Ventu. Blakus ir arī Sajūtu taka – tā gan domāta tiem, kas grib pastaigāt ar basām kājām.
Šī ir pirmā ar Kurzemes plānošanas reģiona īstenotā Interreg Latvijas-Lietuvas sadarbības programmas projekta “Dabas tūrisms visiem” (UniGreen) atbalstu izbūvētā taka Kurzemē.
Skrundas apkārtnē (Ketlera atsegumos) pirms vairākiem gadiem tika atrastas sen izmiruša reptiļa fosilijas, kuram tika dots nosaukums Ventastega Curonica. Tas varētu būt viens no senākajiem dzīvniekiem, kas jebkad no ūdens izkāpis uz sauszemes – un Latvijas teritorijā tas dzīvojis jau 100 miljonus gadu pirms dinozauru parādīšanās. Rāpuļa atveidu tagad var apskatīt vides objektā pie pastaigu takas.
Turpat netālu no takas atrodas Andžu ģimenes izveidotais Metāllūžņu mākslas dizaina muzejs Kas kopīgs metāllūžņiem ar dizainu? Fotogēniskums un praktiskums! Cilvēks sadabū aprūsējušu dzelzs gabalu, noliek to pareizā leņķī, pieslēdz fantāziju, prasmi, un, skat, korozijas skartais verķis pārtapis lietā, kas izraisa sajūsmu un apbrīnu.
Vairāk par neparasto muzeju varat izlasīt šeit: http://andzenustacija.lv/ un šeit: http://www.la.lv/foto-kad-rokas-un-prats-istaja-vieta
Sekoja pārbrauciens šķērsām visai Kurzemei uz Roju, kur bija pienācis laiks pusdienu pauzei. Pēc tās devāmies pāri Rojas upītei uz pludmali, kur izveidota koka laipu sistēma. Arī tā ir vairāk nekā puskilometru gara. Pludmalē ierīkoti volejbola un futbola laukumi, izveidoti rotaļu laukumi bērniem. Informatīvais stends veidots arī Braila rakstā un ir pieejama pludmales taktilā karte.
Gan Skrundā, gan Rojā pie takām ir arī ratiņkrēslu lietotājiem paredzētās sausās tualetes.
Vēl apmeklējām divus zivju veikaliņus: Rojā sapirkāmies kūpinājumus, bet netālajā Kaltenē – konservus par “ražotāja cenām”.
Autobuss ar pacēlāju
Taka Skrundā
Ventastega Curonica
Grupa Skrundā
Metāllūžņu mākslas dizaina muzejs
Metāllūžņu mākslas dizaina muzejs
Pie auto stāvvietas ir sausā tualete, kurā var iebraukt ar ratiņkrēslu
Autobusā
Pusdienas Rojā
Pastaigu taka Rojā
Rojā pie jūras
Projekts Nr. LLI-010 “Dabas tūrisms visiem (UniGreen)” tiek īstenots ar Interreg Latvijas-Lietuvas sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam atbalstu. Tā kopējais finansējums ir 1,176 miljoni eiro, tai skaitā ERAF finansējums vairāk nekā miljons eiro. Projekta īstenošanā piedalās Kurzemes plānošanas reģions, sešas Kurzemes novada pašvaldības (Durbes novada pašvaldība, Kuldīgas novada pašvaldība, Rojas novada pašvaldība, Saldus novada pašvaldība, Skrundas novada pašvaldība un Ventspils novada pašvaldība), viena Lietuvas rajona pašvaldība (Kretingas rajona pašvaldības administrācija) un trīs Lietuvas nacionālie un reģionālie parki (Aukštaitijas Nacionālā parka un Labanoras Reģionālā parka direkcija, Biržu Reģionālā parka direkcija un Žemaitijas Nacionālā parka direkcija).
Plašāka informācija par projektu pieejama Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapā: www.kurzemesregions.lv.