Pieteikties pa telefonu…

5. februāris. 2011

Pirms dažām dienām savā blogā uzrakstīju ar to, cik problemātiski nedzirdīgam vai vājdzirdīgam cilvēkam izsaukt glābšanas dienestu. Taču tas nav viss. Eksistē daudzi pakalpojumi (tajā skaitā ar veselības aizsardzību saistītie), uz kuriem pieteikšanās paredzēta tikai pa tālruni.

Viens piemērs: tās ir sievietēm regulāri izsūtītās vēstules, kuras aicina uz krūts vēža un tamlīdzīgām pārbaudēm. Pieteikšanās ir tikai pa tālruni, reģistrācija internetā nav paredzēta! Kas tur ko brīnīties, ka daudzas neiet? Ne jau tikai tāpēc, ka nevar piezvanīt. To, ka reģistratoru telefoni bieži ir aizņemti, norāda arī tās, kam pati zvanīšana problēmas nesagādā.

Paņemt vēstuli un iet uz poliklīnikas (veselības centra) reģistratūru pašai? Tas atkal nozīmētu zaudētu laiku, kavētu darbu – sevišķi, ja mājas, darbs un veselības aizsardzības iestāde atrodas tālu viena no otras.

Tiek atsūtītas arī reklāmas – veikt izmeklējumus ar atlaidi vai pat pavisam bez maksas – un beigās telefona numurs…

Paradokss: internetā var nopirkt teātra, vilcienu un lidmašīnu biļetes, var iegādāties mobilos telefonus, datorus un pat nekustamos īpašumus, tuvākajās dienās varēs izpildīt tautas skaitīšanas anketu, bet pie ārstiem reģistrēties nevar! (Ja tomēr Latvijā kaut kur tas ir iespējams, tad pasakiet…)

Interesanti, cik laika un līdzekļu būs vajadzīgs, lai medicīnas iestādes satīklotu kopā, un lai cilvēks savās mājās varētu apskatīties jebkādu speciālistu pieņemšanas laikus, un pieteikties sev izdevīgajā laikā elektroniski? Protams, kam patīk zvanīt, to varēs turpināt darīt, tāpat neviens neliegs iet uz reģistratūru ar personiskajām kājām.

Ja ģimenes ārsti raksta norīkojumu pie speciālista, būtu pavisam normāli, ka turpat kabinetā uz vietas datorā varētu arī pie tā piereģistrēties, un neizskatās neiespējami, ka pie reizes šim speciālistam elektroniski varētu nosūtīt arī pacienta slimības vēsturi, lai ar to var iepazīties laicīgi. Tāpat pilnīgi normāli būtu, ja vēlāk speciālists savu slēdzienu ģimenes ārstam tāpat elektroniski aizsūtītu atpakaļ – lai atkrīt papīru pārnēsāšana. Atceros, ka pēdējoreiz par papīra ienešanu kabinetā man noprasīja 3 ls – vizīte taču… Labi, trīs standarta teikumus arī pateica, bet tikpat labi tos varēja uzrakstīt un atsūtīt e-pastā. Personiski ierasties varētu prasīt tad, ja būtu kas nopietns.

Receptes arī izpilda ar roku – vai tiešām grūti tās izdrukāt? Sevišķi, ja ik pēc laika tādu pašu recepti vajag vēl un vēl.

Reģistrējoties un papīrus kārtojot, reizēm liekas, ka medicīnas iestādes datorlaikmetā vēl nedzīvo, tikai zoss spalvas un tintnīcas pret lodīšu pildspalvām nomainījušas.

 

2011-02-24 14:55:20
Komentāri
Zeta
2011-02-26 16:17:53
Diemžēl,datorlaikmets gan vēl nav tik tālu attīstījies, lai būtu iespējams visu iespējamo veikt internetā, neizejot no mājas. Kaut vai tas pats elektroniskais pieraksts uz medicīniskajiem izmeklējumiem – ar nabadzīgo valsts finansējumu jau tāpat rindas ir mēnešu garumā, kā gan būtu iespējams nodrošināt pierakstu internetā, ja uz vienu vakanto izmeklējumu vietu vienlaicīgi pūlētos pierakstīties vismaz 30-50 cilvēki? Nav, diemžēl, informāciju tehnoloģijas vēl tik attīstītas, tā kā ārstēšanos pa e-pastu vajadzēs vēl pagaidīt.
Gundega
2011-03-11 13:33:52
Atbildot Zentai. Kātad,naudas nav… vaga rakt. Cik mēs nesamaksājam par zālēm dzirdes aparātiem kurus ar laikam drīumā saņemt bez maksas nebūs iespējasms. Dažas firmas rauš lielo “piķi”par baterijām no lauku cilvēka. laikam šķiet no zelta taisītas, ja reiz viena maksā ap 1.00 Ir reāls fakts, ka aptiekā 6 A13 baterijas maksā pāri pa 8.00 ls!!!!
Zeta
2011-03-14 14:38:09
Mīļā Gundega, visas valsts iedzīvotāji būtu Jums milzīgu pateicību parādā, ja Jūs parādītu Veselības ministrijai, kur izrakt to naudu. Ne tikai cilvēki, kam vajadzīgi dzirdes aparāti, bet arī smagi slimie bērniņi, kuru dzīvības uzturēšanai un ārstēšanai nepieciešamajām zālem un operācijām nauda jāvāc labdarības akcijās. Saprotot arī Jūsu sāpi, tomēr domāju, ka šīs nabadzības apstākļos veselības aprūpes digitalizācija tomēr nav akūtākā problēma. Nav taču tik sarežģīti nosūtīt e-pastu poliklīnikai ar lūgumu pierakstīt uz nepieciešamo izmeklējumu, ja jau vājdzirdīgais cilvēks ir tik fatāli vientuļš, ka nav kam palūgt izpalīdzēt, un reizē tik ļoti aizņemts, ka pats nevar apmeklēt poliklīniku.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa