Trešo reizi rakstīju pasaules diktātu latviešu valodā. Virsraksts bija zināms jau iepriekš: "Mazsālīto gurķu blūzs". Noskaņojos uz jautru gurķošanos. Tāpat, kā pirms diviem gadiem, kad temats bija par sēnēm. Kaut gan tur bija man daudz nesaprotamu vārdu, pati rakstīšana sagādāja pozitīvas emocijas.
Otrajā reizē, kad bija “Pasaka par vārdu tapšanu”, gāja daudz grūtāk. Toreiz nosūtītajā tekstā atstāju tukšas un “uz dullo” aizpildītas vietas.
Diktātu rakstot, izmantoju veselus trīs “gadžetus”. Tekstu klausījos pa radio ar austiņām. Priekšā noliku planšeti, kurā bija ieslēgta Latvijas TV 1.programma: tiešraide no Nacionālās bibliotēkas. Otrajā planšetē izpildīju anketu vietnē raksti.org, bet tekstu rakstīju wordā. Nepatīk man tas mazais lodziņš Rakstu lapā…
Priecīgs pārsteigums: aktiera Mārtiņa Meiera lasīto tekstu sapratu labi jau pirmajā reizē! Likās, ka nezināmu, nesaprotamu vai uzminamu vārdu nemaz nav. Rakstīšana veicās daudz labāk un ātrāk nekā pirmajās reizēs.
Problēma radās pilnīgi neparedzētā vietā: neizdevās tekstu nosūtīt! Vietnē raksti.org parādījās uzraksts par “Kļūdu kāda lauka vērtībā”. Pārbaudīju anketu. Tā bija izpildīta, bet teksts dīvaini pārklājies. Spiedu nosūtīšanas pogu vairākas reizes, bet nekā. Tad ienāca prātā, ka LSM portālā arī varēja šo diktātu rakstīt. Ātri sameklēju vajadzīgo vietni, iekopēju, izpildīju anketu, nosūtīju. Likās, ka paspēju.
Drīz internetā parādījās oriģinālteksts. Salīdzināju ar pašas uzrakstīto un ar sarkanu iezīmēju atšķirības. Izskatījās, ka es ļoti par daudz mīlu domuzīmes. “Pusdaiviņu” vietā bju sadzirdējusi “pusgalviņas”. Vairākas kļūdas ielaidu galotnēs. “Tirgus” vietā man ir “tiegus” – tā ir nepamanīta drukas kļūda, jo “e” un “r” atrodas blakus. Kārtējo reizi aizmirsu par vārda “lūst” pareizu locīšanu. “Fizionomists” vietā vajadzēja rakstīt “fiziognomists”. “Tikvien” sadalīju divās daļās.
Tā izskatījās manis uzrakstītais teksts. Ar sarkanu iezīmēju nepareizās vietas.
Ķibele raksti.org portālā:
Latvijas sabiedrisko mediju portālā diktātu nosūtīt izdevās.
Vai rakstīšu diktātu arī nākamajā gadā? Domāju, ka jā. Vājdzirdīgie, kuri uzdrošinās to darīt, varētu rakstīt LNB konferenču zālē, kurā ir dzirdes cilpa, vai arī lietot FM uztveršanas iekārtas.
Te linki uz aprakstiem par to, kā rakstīju Pasaules diktātu 2019. un 2020.gadā.
http://www.sadzirdi.lv/jaunumi/params/post/1935094/ka-es-pasaules-senu-diktatu-rakstiju
http://www.sadzirdi.lv/jaunumi/params/post/2310523/ka-es-atkal-pasaules-diktatu-rakstiju