Kā izsaukt palīdzību, ja sarunāties nevar?

5. februāris. 2011

Vakars. Tumsa. Sals. Guļošs cilvēks uz ielas un garām iet cits cilvēks, kuram ir dzirdes traucējumi. Neviena cita tuvumā nav. Ko darīt? Skaidrs, ka tāpat vien garām paiet nevar. Neatkarīgi no tā, vai tas guļošais cilvēks piedzēries vai pēkšņi slikti palicis.

Kad pirms kādiem 25 gadiem mana vecmāmiņa salauza roku, izsaukt ātro palīdzību (tolaik 03) nevarēju. Vajadzēja divas stundas gaidīt, kamēr no darba pārnāk mamma.

Rīgā redzēt avārijas, ugunsgrēkus un tamlīdzīgas lietas gadās bieži. Parasti gan vienmēr tuvumā ir arī citi cilvēki ar mobilajiem telefoniem, un kāds kaut kur piezvana.

Un tomēr. Gadās, ka cilvēku tuvumā maz un kaut kādu iemeslu dēļ izliekas neredzam, sevišķi, ja aizdomas par guļošu dzērāju. Pirms nepilniem desmit gadiem viens tāds vēlā vakarā vāļājās Ķīpsalā, apstādījumos. Es tikko biju iegādājusies pirmo mobilo telefonu un nolēmu, ka jāzvana. Pateicu, kur un kas. Pie trolejbusa pieturas stāvēja arī citi cilvēki, protams, ar mugurām pret guļošo. Minūtes 10 nekas nenotika, tad piebrauca pašvaldības policija, gulētāju iekrāmēja furgonā un aizbrauca projām – acīmredzot pirms manis arī kāds bija zvanījis. Man pienāca trolejbuss, un kāpu iekšā. Pēc brīža redzēju, ka pāri tiltam ar signāluguņiem brauc ātrie un pietur turpat, kur pirms piecām minūtēm bija policija. Protams, ka norādītajā vietā viņi neko neatrada… Labi, ka tolaik vēl nebija ieviesti sodi par „viltus izsaukumiem”!

Cits gadījums. Redzu, ka uz ielas laikam tikko pārplīsusi ūdensvada caurule un sāk plūst strautiņš, arvien lielāks un lielāks. Ziema un zinu, ka vakarā uznāks sals ar visām attiecīgajām sekām. Gājēju nav, mašīnas gan brauc (bet es zinu, ka lielākā izskalojumā var iegāzties ar visu auto).

Šoreiz mēģināju nosūtīt SMS. Protams, ka tā neaizgāja. Atkal bija jāgaida, ka par avāriju paziņos kāds cits.

Rudenī atkal nācās sastapties ar kārtējo gulētāju – šoreiz uz Salu tilta trepēm Zaķusalā. Nenosakāma vecuma, gari, hipijiski mati, rokas sānis, viena kāja saliekta apakšā, otra izstiepta… Blakus mugursoma. Pirmā doma – nonarkojies. Otrā – atstāt tak nevar. Zvanu, saku adresi. Cik nu tur precīzi sanāk (sala, pie tilta, trepes…).

Paiet 20 minūtes, nekā. Par laimi, laiku pa laikam pienāk citi cilvēki, apspriežas. Pēc tām 20 minūtēm no sava telefona zvana cita meitene, un viņa laikam prot labāk izskaidrot, kas noticis. Vēl pēc 15 minūtēm ātrie ierodas.

Un pēdējais gadījums vakar. Atkal eju pa ielu, vakars, tumsa un kārtējais gulētājs salā uz trotuāra. Protams, ka tuvumā neviena cita nav. Atkal zvanu un saku adresi, kurā ielā tas.

Pēc piecām minūtēm gulētājs pieceļas, aizklumburē projām aiz stūra un izgaist no redzesloka! Zvanu vēlreiz, un saku, ka palīdzību vairs nevajag. Ceru, ka sodu par viltus izsaukumu man neuzliks…

Pieredze rāda, no mana stāstījuma pat klātienē cilvēki ne vienmēr saprot, ko es gribēju teikt. Kur nu vēl pa telefonu. Un uz jautājumiem atbildēt es parasti nevaru. Un tomēr situācijas, kad kaut kur jāzvana, var rasties arī turpmāk.

Vai kaut kad beidzot būs iespēja sazināties ar avārijas dienestiem arī ar SMS palīdzību? Vai aizsūt fotoattēlu? Tagad taču gandrīz visi mobilie telefoni ir aprīkoti ar fotoaparātu! Paradoksāli: bildi var gandrīz momentāni nosūtīt uz „aculiecinieku” vairākos portālos, var ievietot tviterī un citur, bet uz avārijas dienestu nosūtīt nevar!

Situāciju sarežģī arī tas, ka tagad avāriju dienestu dispečerpunkti ir tik ļoti optimizēti, ka faktiski bez iespējas atbildēt uz jautājumiem notikuma adrese var būt pilnīgi neatšifrējama. Piemēram, Brīvības vai Rīgas iela var būt ļoti daudzās Latvijas pilsētās. Un ja nu zvanītājs tik tiešām nesaprot jautājumus un neattopas pats uzreiz nosaukt ne tikai adresi, bet arī pilsētu vai apdzīvoto vietu?
Komentāri

2011-02-21 11:19:26
Atbildība
2011-02-21 11:36:08
Malači, ka aktualizējiet šo problēmu!
Harijs
2011-02-21 12:04:51
Vispār jau nejedzīb, ka nedzirdīgs cilvēks ir izslēgts no līdzatbildības…
Gundega
2011-03-11 13:27:48
Arī man gadās kaut ko pamanīt, tad īsti adresi svešā pilsētā nepateiksi, tik cik redzi sev apkārt. Tiešām derētu tāda lieta kā foto palīgā sauciens! Un jā Rīgas iela un brīvības iela ir arī Gulbenē!
Gunārs
2011-03-17 12:13:46
Bet kā izsaukt ātro medicīnisko palīdzību, ugandzēsējus vai policiju cilvēm, kurš invalititātes dēļ nevar skaidri parunāt – nezinu…
Baiba B.
2011-03-22 10:54:34
Par to arī ir jādomā, jo tas, ka, iespējams, reģistrēs tikai LNS biedrus, nav sevišķi normāli.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa