Vakar man personiski atrakstīja kāda dienas centra vadītājs: viņš jautāja, kā var sazināties ar savu nedzirdīgo darbinieku, kurš dzirdi zaudējis pēc insulta dēļ un zīmju valodu nemāk. Pašreizējā saziņa notiek uz papīra. Bet esot kādas ierīces, kas skaņu pārveido rakstītā tekstā, kur tās var iegādāties un cik maksā? Rakstīšot projektu, lai piesaistītu līdzekļus nodarbību attīstībai un uzlabotu komunikāciju.
Atbildēju skaidri un gaiši: ierīces ir gan, bet kur iegādāties un cik maksā, to es nezinu. Bet pastāstīju, ka jau astoņdesmito gadu sākumā, kad personāli datori vēl bija retums, Japānā redzēts, ka nedzirdīga strādnieka priekšā atrodies dators, uz kura ekrāna viņš saņēmis darbam vajadzīgos norādījumus. Un tagad rakstīšanu datorā, planšetdatorā vai mobilajā telefonā izmanto ļoti plaši.
Uzmetu linkus uz portāliem, kuros stāstīts par audio pieejamību (audio accesibility), tekstu pierakstīšanu un vienu interesantu saziņas ierīci UbiDuo, kas ir kā divi nelieli savienoti laptopiņi. Lai tas cilvēks, kuram šī vai cita līdzīga ierīce vajadzīga, pats apskatās, kas viņam varētu labāk noderēt.
Uzlieku linku uz UbiDuo arī citiem – šī ierīce var noderēt arī skolās, sociālajos dienestos – visur, kur iespējama saziņa ar nedzirdīgiem vai vājdzirdīgiem klientiem. Tiesa, ierīci vajadzētu pielēgot rakstīšanai latviešu valodā. Bet tas nav sarežģītākais.
2013-03-19 15:24:30
Ja kāds Latvijā šo ierīci iegādāsies un lietos, es aiz prieka dejošu.