Aizvadīta sabiedrisko mediju labdarības maratona „Dod pieci!” otrā diennakts, un zināms, ka līdz 19. decembra plkst. 18:00 saziedoti 76 087 eiro. Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks novirzīti līdzcilvēku atbalstam ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem.
„Dod pieci!” stikla studijā katru dienu viesojas sabiedrībā zināmi cilvēki, populāri mūziķi un eksperti, daloties pieredzē par risinājumiem vides pieejamības uzlabošanā un cilvēcīgākas sabiedrības veidošanā. Pēdējās diennakts laikā „Dod pieci!” uzstājušies daudzi sabiedrībā iemīļoti mūziķi – grupa „Astro`n`out”, dziedātāja Samanta Tīna, dziesminieks Kārlis Kazāks, grupas „Musiqq”, „Kautkaili” un daudzi citi.
„Dod pieci!” stikla studijā katru dienu viesojas šī gada labdarības maratona tēmas vēstnese, Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnāliste Justīne Savitska, kura šodien runāja par cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Justīne norādīja, ka, lai gan valsts apmaksā dzirdes aparātu gan bērniem, gan pieaugušajiem, tomēr tā uzturēšanu, kas ir ļoti dārgi, valsts neapmaksā. Viņa arī norādīja, ka dzirde var pasliktināties jebkurā vecumā, un tas var notikt ļoti dažādi, tādēļ ir nepieciešams par to vairāk domāt un runāt.
Runājot par cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, Baltijas Sociālo zinātņu institūta socioloģe Evija Kļave dalījās pētījuma „Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām ieviešanas izvērtējums” rezultātos un norādīja, ka viena no sabiedrības grupām, no kurām cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem gūst vislielāko atbalstu, ir kaimiņi. „Kaimiņi pazīst viens otru. Savukārt, jo tālāks ir ikdienas kontakts ar apkārtējiem, jo attieksme pret cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ir vairāk distancēta.”
Katru dienu labdarības maratonā „Dod pieci!” ar saviem personīgās pieredzes stāstiem dalās arī cilvēki, kuri paši ikdienā sadzīvo ar funkcionāliem traucējumiem, un ziedotāji.
Ziedotāja Laila šodien dalījās aizkustinošā pieredzes stāstā. Lai gan Laila ar dzirdes problēmām saskaras jau 20 gadus, tomēr dzirdes aparāts viņai ir vien pēdējos trīs gadus. „Mans dēls mācījās Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, un katru gadu skola rīkoja adventes koncertus Pēterbaznīcā. Pirmo koncertu „ar ausīm” klausījos ar asarām acīs. Dzirdīgs cilvēks pat nevar iedomāties, kā ir redzēt savu bērnu uz skatuves, bet nedzirdēt… Tās emocijas, kas mani pārņēma, kad beidzot dzirdēju savu bērnu spēlējam, nav vārdos aprakstāmas.”
Skrienošais DJ Grēviņš pieveicis jau trešo 42 km maratonu
Stikla studijas dīdžeji regulāri sazinājās arī ar skrienošo dīdžeju Tomu Grēviņu, kurš “Dod pieci!” ietvaros šodien noskrēja jau savu trešo maratonu trīs dienu laikā – Rīgā, Ventspilī un šodien arī Liepājā, pateicoties Izraēlas vēstniecības Latvijā 10 000 eiro ziedojumam. Kā pēc 42 km finiša Liepājā atzina pats Toms, tad maratons Liepājā bija arī sava veida vēstures stunda Izraēlas un Liepājas attiecībās. Tieši tādēļ Toms savā maršrutā bija iekļāvis ebrejiem nozīmīgas vietas Liepājā. Kā sarunā ar Grēviņu norādīja Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporti-Palgi, tad jūdaismā ir ļoti spēcīgs princips, ko ebreju valodā sauc par tikkun olam, un tas nozīmē „labot pasauli”. „Tas var izklausīties ļoti lieli, bet patiesībā tas nozīmē, ka, ja mēs visi darām kaut ko mazu, kaut ko tādu, kas ir mūsu spēju robežās, lai palīdzētu citiem, mēs salabojam pasauli,” norāda Izraēlas vēstniece Latvijā. Viņai piekrīt arī Toms Grēviņš, norādot, ka, skrienot 42 km garo maratonu šodien, domājis par to, kā katrs no mums var kļūt labāks cilvēks. „Es aizvien ticu, ka mēs varam dzīvot sabiedrībā, kur priekšplānā ir cilvēks,” tā Grēviņš.
Vēl gaidāmi divi skrējieni – 21. decembrī Cēsīs un maratona noslēguma dienā atkal Rīgā. „Līdz “Dod pieci!” atklāšanai, šīs piektdienas rītam, es visas savas dzīves laikā biju noskrējis divus pilnus maratonus. Ir svētdienas vakars, un esmu noskrējis jau piecus. Un tas vēl nav viss – tiekamies parīt Cēsīs un “Dod pieci!” noslēguma dienā Rīgā.”