Tagad mūsu biedrība ir kļuvusi arī par ABSI, lielākās FinTech tirdzniecības platformas Ziemeļeiropā, tirdzniecības platformas dalībnieku, un var pieņemt ziedojumus bartereiro veidā,” saka Olga Kazaka, “Taureņa efekts” līdzdibinātāja.
Ziedojumi dažādos alternatīvos formātos jau sen vairs nav jaunums daudzviet pasaulē, tomēr Latvijā tā joprojām nav izplatīta prakse. “Mēs varam un mums ir jāstrādā pie tā, lai nodrošinātu ikvienam pēc iespējas ērtākas ziedojuma metodes. Progresīvās valstīs jau sen ir populāri ziedojumi virtuālajā valūtā: UNICEF sniedz iespēju ziedot Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) un Litecoin (LTC) veidā.
Pēc ANO Bērnu fonda datiem, kriptovalūtas zidojumi pozitīvi ietekmē bērnu dzīvi visā pasaulē: tie palīdz nodrošināt izglītību Sīrijas konflikta laikā, piegādāt pārtiku Klusā okeāna reģiona valstīs un atbrīvot bērnus no militārā dienesta Dienvidsudānā. Biedrības “Taureņa efekts” pieeja ir piedāvāt visplašāko ērta atbalsta iespēju klāstu: sākot ar tradicionālajām ziedojumu kastītēm tirdzniecības centros un degvielas uzpildes stacijās un beidzot ar automātiskiem ikmēneša ziedojuma pārskaitījumiem, kā arī ziedojumiem, veicot pirkumu “Taureņa efekts” tiešsaistes veikalā. Tāpēc dalība ABSI platfromā ir likumsakarīga attīstība,” saka labdarības organizācijas līdzdibinātāja.
Būtībā tas nozīmē, ka ABSI platformas dalībnieks, kas sniedzis pakalpojumus vai piegādājis produktus citam dalībniekam, saņem bartereiro – ABSI sistēmas norēķinu vienības. Tālāk punktus nopelnījušais dalībnieks šo “valūtu” var izmantot, iegādājoties citus pakalpojumus vai preces, vai tagad arī – ziedot labdarībai.
Lai gan var šķist, ka bartereiro – tas ir kas pavisam jauns, tomēr preču un pakalpojumu apmaiņas princips vēsturiski pastāv vēl senāk kā nauda. Privātpersonas un uzņēmumi barteri izmantojuši vēl pirms naudas izgudrošanas, bet līdz ar tās ieviešanu attīstījušies trīs bartera jeb apmaiņas veidi: brīvais, slēgtais un elektroniskais.
Bartereiro ir elektroniskās apmaiņas piemērs. Zīmīgi, ka platforma ABSI dibināta Dānijā 2002. gadā, pēc tam tika atvērta pārstāvniecība Zviedrijā, bet skandināvu kolēģu pieredze Latvijā pārņemta 2009. gadā. Pašlaik ABSI ir lielākā šāda veida tirdzniecības platforma Ziemeļeiropā – tātad, bartereiro var pelnīt, tērēt un ziedot labdarības organizācijām ne tikai Latvijā, bet arī Dānijā un Zviedrijā.