Latvijas Okupācijas muzejs ir Latvijas Okupācijas muzeja biedrības uzturēts privāts muzejs Rīgā, kas iepazīstina ar Latvijas piecdesmit gadu okupācijas vēsturi no 1940. līdz 1991. gadam. Tajā atspoguļota pirmā padomju okupācija (1940—1941), nacionālsociālistiskā vācu okupācija (1941—1944/45) un otrā padomju okupācija (1944/45—1991). Muzeja moto ir Atcerēties. Pieminēt. Atgādināt. Muzejs atrodas atsevišķā ēkā Latviešu strēlnieku laukumā 1.
Dodamies uz muzeju. Uzbrauktuve atrodas Melngalvju nama pusē.
Sākam apskati. Pie kāpnēm taktilā josla, bet aiz šķērssienas ir pacēlājs. Tādi muzejā ir vairāki.
Muzeja ekspozīcija vēsta par dzīvi Latvijā šajā laikā: par okupāciju varu politiku, par padomju un nacistu teroru, Latvijas valsts saimniecības sagrāvi un totalitāro padomju un nacistu ideoloģiju kultūras politiku, par Latvijas iedzīvotāju pretestību okupācijas varām līdz neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanai 1991. gadā. 2012. gada sākumā muzeja krājumā bija vairāk kā 50 000 vienību (dokumentu, fotogrāfiju, rakstisko, mutvārdu un materiālo liecību, priekšmetu un piemiņas lietu).
Gunārs pie cietuma kameras
Muzeja speciālisti ierakstījuši vairāk nekā 2000 videoliecību, un tas ir viens no lielākajiem okupācijas tēmai veltītajiem krājumiem Eiropā.
2022. gadā atjaunotā ekspozīcija aizņem 867 kvadrātmetrus, izvietota 106 īpaša dizaina vitrīnās, izmantotas 15 videoprojekcijas un 19 ekrāni ar liecībām un citu informāciju. Ekspozīcija veidota kā režģots tumsas labirints starp gaišajiem neatkarības posmiem. Okupācijas varu noziegumi parādīti gan skaidrojošā, gan emocionāli uzrunājošā veidā ar daudzām laikmeta liecībām un likteņstāstiem.
Muzeja ekspozīcijas veidošanā daudz piedalījušies ārzemju latvieši, un ekspozīcijā stāstīts par plašām demonstrācijām un citām akcijām ārzemēs.
Ekspozīcija beidzas ar Atmodas gadiem un neatkarības atjaunošanu 1991. gadā.
Tagad augšup var izbraukt ar liftu. Padomju gados tā nevarēja.
Ieskats Atmodas gados
Atmodas pretstāve: Interfronte un tās avīze.
Ekspozīcija stāsta arī par vācu okupācijas laiku un īpaši par holokaustu.
Ekspozīcijas apskate tuvojas beigām.
Vēl var pārbaudīt savas zināšanas vārdu atminēšanā. Kādi krievu valodas vārdi pie mums tika atnākuši padomju laikā – gan uz neilgu laiku, gan uz palikšanu?
Bija interesants gides stāstījums
Neraudāt par to kas bijis / nebīties par to kas rīt / tikai saudzīgi un droši / savu vagu taisnu dzīt. /Knuts Skujenieks/
Iesakām apmeklēt muzeju arī jums! 2022. gadā muzejs tika paplašināts un uzcelts “Nākotnes nams”.