A-komanda turpina apmeklēt Zemgali. Šoreiz laime krita par labu Bauskai

26. septembris. 2024

Kā sāksi pirmdienu, tā pavadīsi visu nedēļu, tāpēc pirmdienas rītā devāmies uz Bausku paskatīties kādas izmaiņas ir veiktas, lai uzlabotu dzīvi cilvēkiem ar invaliditāti.

Apeirons A-komanda Voldemārs un Ritvars atkal ceļā. Bauskas autoostā mūs sagaidīja attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Antra Bagone un būvniecības speciālists Andris Bērziņš. Ļoti jauki no sociālā dienesta puses, ka mums speciāli bija norīkots mikroautobuss, kurš pielāgots cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Pirmais pieturpunkts bija Īslīces ielas stāvlaukums, kur mums pievienojās sabiedrisko attiecību speciālists Artūrs Dulbe. Tad gar dīķi, kur mūsu acis priecēja strūklaka un krāsainas zivis, devāmies uz Bauskas pili.
Lai tiktu līdz pils ieejai bija jāpārvar kalns un ar šo uzdevumu Voldemārs tika galā ar nelielu palīdzību. Arī slīpums bija pieļaujamās robežās. Nākotnē izstrādāts Austrumu tilta rekonstrukcijas projekts, kad tiktu savienoti abi gravas krasti. Pie pils ieejas vārtiem bija info cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ka zvanot uz tel.nr. 63922280 var saņemt palīdzību ar nokļūšanu pilī. Pirmais pārbaudījums bija pārvarēt bruģi, lai tiktu līdz ieejas durvīm. Šeit bez asistenta palīdzības neiztikt. Tāpat asistenta palīdzība bija nepieciešama, lai pārvarētu stāvo uzbrauktuvi un tiktu muzejā. Pils muzejā mūs laipni uzņēma direktors Māris Skanis, vecākā komunikāciju speciāliste Elīna Jegorova, klientu apkalpošanas speciāliste Sanita Vilsone. Muzejā starp dažām istabām pārvietojoties bija jāpārvar liela slīpuma rampas, kuras bija novietotas uz sliekšņiem. Direktors atzina, ka rampas pārtaisīt lēzenākas neesot problēma. Pils muzeja ārpusē pie sienas uzstādīti margu lenteri gar uzbrauktuvi, muzejā ir lifts ar kuru var nokļūt uz visiem trim stāviem un liftā uz stāva pogām ir info Braila rakstā, ir pielāgota tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Liels izaicinājums pils darbiniekiem būs atrast risinājumu, iekļaujot vides pieejamības elementus, kā cilvēkiem ratiņkrēslos pārvarēt vēsturisko bruģi un uzbrauktuvi, nesabojājot tos. Ļoti patīkami, ka tikām uzklausīti un atstājām arī Apeirons vizītkarti, lai varētu sazināties ar mūsu vides pieejamības ekspertu, kurš palīdzētu atrast labāko risinājumu. Apmeklējums cilvēkiem ar pirmās grupas invaliditāti un viņu asistentiem un otrās grupas invaliditāti ir 50% no ieejas maksas. Arī ārzemju viesiem, kuriem ir invaliditāte, atlaides ir identiskas.
Pēc tam devāmies uz Bauskas Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra ēku Rūpniecības ielā 9, kura bija projektā “Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novadā”, kurā pakalpojumu sniegšana ir deleğēta biedrībai “Cerību spārni” un tas ir pašvaldības izveidotais sociālo pakalpojumu centrs. Biedrībā mājvietu atradušas kokapstrādes, šūšanas, sveču un rokdarbu darbnīcas un mums visu izrādīja, pastāstīja sociālo pakalpojumu vadītāja Antra Straumane. Ēkā ir pieejams pacēlājs, pieejama tualete un pielāgoti mantu glabāšanas skapīši cilvēkiem ratiņkrēslos, plaši gaiteņi. Daudzfunkcionālā centrā tiek nodrošinātas arī bezmaksas pusdienas. Nodarbošanos šeit atraduši jaunieši ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem.
Dambja ielas laukumā mūs gaidīja mikroautobuss, lai aizvestu uz Bauskas novada pašvaldību. Lai tiktu uz labiekārtoto atpūtas vietu un skatu laukumu, mums bija jāpārvar bruģis un publiskā tualete nebija pareizi pielāgota, jo nebija korekti uzstādīti atbalsta rokturi. Tāpat līdz Mēmelei pa dēļu laipu arī nevarēja tikt, jo laipa bija ar pakāpieniem.
Atvadījušies no laipnā mikroautobusa šofera, mēs devāmies iekšā Bauskas novada pašvaldības ēkā pa uzbrauktuvi, kur mūs sagaidīja valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāja Dina Bērziņa. Viņa izstāstīja par pakalpojumiem, kurus centrā  var saņemt. Atsevišķā kabinetā, kurā tiek nodrošināta konfidencialitāte, laicīgi piesakot vizīti iedzīvotāji videokonferencē var sazināties ar tādām valsts iestādēm kā Valsts ieņēmumu dienests, Valsts zemes dienests. Ēkā bija pielāgota tualete un pagaidām cilvēki ratiņkrēslos varēja tikt tikai līdz 1. stāvam. Bet ir jau izstrādāts projekts pilnai renovācijai un tad ēkā būs iebūvēts pacēlājs, un iekļūšana ēkā būs vienā līmenī, tādējādi uzbrauktuve būs lieka. Domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks stāstīja, ka bez pašvaldības ēkas tiks renovēta arī tuvumā esošā bibliotēka un tā esot galvenā prioritāte. Tagad arī par pašvaldības līdzekļiem tiek atjaunota A7 šoseja caur Bausku. Tāpat tiek domāts par apvedceļu, lai smagās automāšīnas nebrauktu caur vecpilsētu un nebojātu māju fasādes. Aprunājāmies arī par darba iespējām cilvēkiem ar invaliditāti, par pieejamību skolās. Nākotnē ir vīzija padarīt muzejus, kultūras centru un Rātsnamu pieejamākus. Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone mums pastāstīja par nebeidzamo cīņu ar vējdzirnavām. Arī par to, ka bibliotēkā ir audiogrāmatas un uz mājām dod atskaņotājus, lai varētu klausīties audiogrāmatas. Pilsētā ir arī grāmatu skapis. 2022. gadā Bauskas Centrālā bibliotēka ieguva Latvijas Bibliotekāru biedrības gada balvu “Gada bibliotēka 2021”.
Tālāk devāmies uz Bauskas tūrisma informācijas centru, kurš atrodas atjaunotajā rātsnamā. Kādreiz šeit atradās svaru mēru telpa un tagad informācijas centra telpās bija pieejama ekspozīcija “Sver un mēri Bauskā”, kurā varēja uzzināt par senajiem svariem, Rātsnama vēsturi. Ar asistenta palīdzību varēja tikt iekšā tūrisma informācijas centrā. Pajautājām arī par TOP objektiem Bauskas pusē, kuri ir pieejami cilvēkiem ar invaliditāti. Pats Rātsnams, kurā notiek arī laulību ceremonijas, gan nav pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Pēc tam devāmies pārbaudīta publisko tualeti Pasta ielā 7. Arī šeit bija problēma, jo izlietne bija pārāk liela, lai cilvēki ratiņkrēslā varētu iegrozīties un tiktu pie poda.
Tālāk jau gājām pa Plūdoņa ielu un šeit pāri lietusūdeņu renēm uz ietvēm prasījās uzstādīt dzelzs režģi, lai varētu ērti tām tikt pāri. Bet kopumā daudzās ielās bija iestrādātas vadlīnijas un taktilais bruģis. Saules dārzā apskatījām Viļa Plūdoņa pieminekli, kuram šogad bija 150 gadu jubileja un četrus soliņus, kuros iekļauti sižeti no dzejnieka literāro darbu – “Zaķīšu pirtiņa”, “Ezīša kažociņš”, “Rūķīšu grāmata”, “Atraitnes dēls” ainām.
Pusdienojām viesnīcas “Rija” restorānā “Mūza”. Viesnīcā bija pielāgota tualete, vienīgi problemātiski bija nokļūt līdz liftam stāvās uzbrauktuves dēļ.
Pēc pusdienām devāmies pāri ielai uz biedrības “Cerību spārni” grupu māju “Bauska”. Arī šī ēka atjaunota projekta “Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novadā” ietvaros un tā ir pašvaldības izveidotais sociālo pakalpojumu centrs.  Ēkā ir veikti pārbūves darbi un ēkas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, ir pielāgota tualete, iebūvēts pacēlājs, informācija Braila rakstā par stāvu, istabiņas numuru un arī par visu pārējo, kas atrodas ēkā. Šeit 16 dzīvokļos dzīvo jaunieši no “Cerību spārni” un ekā ir pieejamas sensorā, fizisko aktivitāšu, speciālistu istaba. Katras istabiņas drēbju skapī pakaramais izveidots tā, lai arī cilvēki ratiņkrēslos varētu pakārt savas drēbes, kā arī katrā istabiņā bija pieejama plīts un ledusskapis.

Tālākais mūsu ceļš veda uz Bauskas poliklīniku un slimnīcu, kur mūs jau uz ielas sagaidīja valdes locekle Margarita Epermane, kura ir liels ieguvums pilsētai. Abās ārstniecības iestādes ir paredzēti lieli pāarbūves darbi un tos vēlās uzsākt jau šogad.  Slimnīcai ir paredzēts arī veikt izmaiņas vietai, kur ātrā palīdzības mašīnas nogādās pacientus, lai saņemtu neatliekamo palīdzību. Gan poliklīnikā, gan slimnīcās reģistrācijas letes būs uzstādītas tādā augstumā, lai varētu apkalpot cilvēkus ratiņkrēslā. Ēkā ir pielāgota tualete, iebūvēts lifts. Ir pasūtītas palīgierīces. Pārbūves darbus ir plānots pabeigt 2027. gada beigās. Lai nokļūtu poliklīnikā, tad bija jāpārvar stāva uzbrauktuve, kurai ieteicām uzstādīt vēl vienu margu lenteri. Iekļūšanai slimnīcā uzbrauktuve bija lēzena. Slimnīcā pielieto skandināvu pieredzi, kad pacienti var uzturēties kopējā telpā nevis visu laiku pavadīt palātā.

Ierobežotā laika dēļ 2. vidusskolu paguvām novērtēt no ārpuses. Bet no skolas direktores saņēmām informāciju, ka skola tika renovēta 2023. gadā. Tajā ir diagonālais pacēlājs, pielāgota tualete.

Pēc tam atvadījāmies no jaukajiem ceļabiedriem, lai dotos atpakaļ uz Rīgu.  Autoostā iekļūšana bija viegla, pie kases biļeti cilvēki ratiņkrēslā varēja iegādāties, bet tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem gan nebija pieejama.

Liels Paldies Elvīrai Mantrovai, Antrai, Andrim, Artūram, Mārim, Elīnai, Sanitai, Antrai, Dinai, Aivaram, Ilzei, Margaritai par to, ka mums visu saplānoja, izrādīja, pastāstīja un uzklausīja!

Piedāvājam ieskatīties fotogrāfijās kā Bauskā mums gāja.

Sociālā dienesta busiņš cilvēkiem ar kustību traucējumiem
Īslīces ielas laukumā
Ceļā uz Bauskas pili
Bauskas pils
Atmuguriski pa bruģi cenšamies tikt muzeja telpās
Bauskas pils bruģis
Pie Bauskas pils ieejas
Augstā uzbrauktuve muzejā
Lifts muzejā
Braila raksts uz lifta pogām
Muzejā
Muzeja tualete
Austrumu tilta rekonstrukcijas projekts
Vadlīnijas Bauskas ielās
Dodamies uz "Cerību spārni"
Pacēlājs darbojas
Kokapstrādes darbnīcā
WhatsApp Image 2024-09-25 at 09.51.22 (3)
Lai tiktu Dambja ielas laukumā, tad atkal bruģis:(
Publiskā tualete Dambja ielas laukumā
DSC_0097
Viesojamies Bauskas novada pašvaldībā
Rātsnams
Tūrisma informācijas centrā
Lietus notekūdeņu renes:(
Publiskā tualete Pasta ielā 7
Piemineklis Vilim Plūdonim
WhatsApp Image 2024-09-25 at 09.51.25 (3)
Saules dārza literārie soliņi
WhatsApp Image 2024-09-25 at 09.51.26 (3)
WhatsApp Image 2024-09-25 at 09.51.26 (1)
Pacēlājs grupu mājā
Fizisko aktivitāšu istaba
Grupu mājas dzīvokļa virtuvīte
Tualete grupu mājā
WhatsApp Image 2024-09-25 at 09.51.27 (4)
Brīdinošā josla grupu mājā
Bauskas slimnīca
Pie ieejas 2. vidusskolā
Pacēlājs pie vidusskolas
Bauskas autoosta

 

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa