Rīgas mākslas telpā piedāvās laikmetīgās dejas izrādi "Bedre" par depresiju, informē Horeogrāfu asociācijas projekta vadītāja Agnese Skara.
Viņa norādīja, ka depresija ir viena no grūtāk nosakāmajām slimībām, jo balstīta virspusējos priekšstatos un aizspriedumos par tās izpausmēm, ietekmi un ārstēšanu. Joprojām liela daļa sabiedrības nemeklē sistemātisku ārstēšanu, jo neatpazīst vai ignorē simptomus. Depresijas stāvokli tās dažādos posmos un sajūtās ir grūti formulēt vārdos.
Kā norādīja izrādes horeogrāfe Sintija Siliņa, lai cik paradoksāli tas neizklausītos, ņemot vērā izrādes formātu, depresijas stāvoklī ir ļoti maz kustības. “Pat ja tās ir – tad skopas, atsvešinātas un neapzinātas, dažbrīd pat izmisīgi negribētas. Neskatoties uz to, sadarbībā ar izrādes talantīgajām dejotājām Lauru Kušķi, Alisi Madaru Bokalderi, Janu Jacuku un Līgu Ūbeli, un pateicoties viņu spējai kustībā iemiesot arī nekustību, mums īpašus sarežģījumus interpretēt depresijas procesus horeogrāfijā nesagādāja,” norādīja Siliņa.
Siliņa laikmetīgās dejas nozarē darbojas vairāk nekā desmit gadu. Viņa iniciējusi “Dejas dienas” interaktīvo pasākumu tradīciju, producējusi izrādes, veido horeogrāfijas laikmetīgās dejas žanrā un sadarbības projektos, kā vienu no pēdējiem minot veidoto horeogrāfiju elektroniskās mūzikas dueta “Autographic” dziesmas video “Pacific”.
Lai veicinātu sapratni par to, ko nozīmē depresija tam, kuru tā skārusi un apkārtējiem, 3. decembrī Rīgas mākslas telpas Intro zālē notiks bezmaksas pasākums, kura laikā tiks demonstrēts tematiski saistītais horeogrāfes Alises Madaras Bokalderes duets “Manu acu tulkojums”, to muzikāli pavadot grupas “Tautumeitas” dziedātājām. Pēc izrādes sekos diskusija ar psihiskās veselības speciālistiem, tostarp Elmāru Rancānu, psihiatru, profesoru, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītāju un citiem.