Vēršam uzmanību - tūska ne vienmēr liecina par alerģisku reakciju!
Katru gadu 16. maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Hereditārās angioedēmas (HAE) diena ar mērķi informēt sabiedrību un ārstus par šo reto saslimšanu un veicināt tās savlaicīgu diagnostiku un terapiju.
Hereditāra jeb iedzimtā angioedēma pieder pie primārajiem imūndeficītiem, un ir ģenētiski pārmantojama slimība ar iespējami nāvējošu iznākumu. Lai gan ir aprēķināts, ka šī slimība skar aptuveni 1 no 50 000 cilvēkiem, Latvijā HAE pašlaik ir konstatēta tikai 10 pacientiem. Ņemot vērā tās mainīgās izpausmes un apgrūtināto diagnostiku, iespējams, vairāki desmiti pacientu nemaz nenojauš, ka piemēram tūskas iemesls var būt nevis parasta alerģija, bet gan izmaiņas gēnu līmenī.
HAE ir raksturīgas spontānas, atkārtotas pietūkuma lēkmes bez īpaša apsārtuma dažādās ķermeņa daļās, tostarp ādā un zemādas audos, elpceļos un kuņģa-zarnu traktā. Tūskas, kas skar balseni ir īpaši bīstamas, jo rada nosmakšanas risku. Galvenais faktors, kas hereditāro angioedēmu atšķir no parastas alerģiskas tūskas, ir tas, ka tā nereaģē uz terapiju ar antihistamīniem vai citiem pretalerģiskiem medikamentiem. Bieži vien nav iemesls noskaidrot, kas izraisa HAE lēkmes, bet dažkārt to rašanos var veicināt stress, fiziska trauma, ķirurģiska operācija vai stomatoloģiska procedūra, infekcija, hormonu disbalanss vai mehānisks spiediens.
Pašlaik šo slimību nav iespējams izārstēt pilnībā, bet ir pieejama specifiska terapija, kas atvieglo tūsku lēkmes un mazina to biežumu, tādējādi ļaujot HAE pacientiem dzīvot pilnvērtīgu un aktīvu dzīvi. Ja Jums ir aizdomas par hereditāro angioedēmu, aicinām vērsties pie sava ģimenes ārsta, sazināties ar Reto slimību centru Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai tā atbalsta vienībām Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā vai Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.
Vietnē www.angioedema.lv ikviens var iepazīties ar HAE simptomiem, riska faktoriem, kā arī sameklēt informāciju par ārstiem, kas specializējas šīs retās slimības diagnostikā un ārstēšanā.